İçeriğe geç

Oyun sektörünün büyük payı mobilde

Üsküdar ÜniversitesiÜsküdar Üniversitesi Bilişim Kulübü’nün düzenlediği “Mobil Oyun Motoru Yazılım ve Dijital Oyun Tasarımı” etkinliği Üsküdar Üniversitesi Merkez Yerleşke Nermin Tarhan Konferans Salonunda gerçekleştirildi.Etkinliğe konuşmacı olarak katılan Gamelab İstanbul Genel Müdürü Noyan CULUM, öğrencilere oyun sektörü ve teknoloji ile ilgili bilgiler verdi.

Oyun sektörü 1 numara

Konuşmasına ilk olarak Gamelab hakkında bilgi vererek başlayan Culum, “Gamelab’ın Türkiye’nin en büyük mobil oyun geliştirme ekibi olduğunu söyledi. Oyun motorundan tasarımına kadar her şeyi kendimiz üretiyoruz diyen Culum şunları kaydetti. “0 yerli 3 oyunumuz var. Hedefimiz 2 yılda 5 oyun daha çıkarmak. Oyun motorlarımızın kodlarını öğrenciler yazıyor. Ekibimiz öğrenci dolu.”

Oyun sektörü sinemanın önüne geçti

Oyun sektörünün büyümesine de değinen Culum, “Oyun sektörünün en büyük payını mobil oyunlar kapsıyor. Oyun sektörü sinema sektörünün önüne geçti. Sinema sektörü oyun sektörüne geçiş yapabilir. Sinemada oyundan doğan karakterleri izleyebiliriz.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi

Türkiye’de çok iyi yazılımcılar var

Sektörde Türkiye’nin çok önemli olduğuna dikkat çeken Culum, “Türkiye’de çok iyi oyun yazılımcıları var. Çok eskilerde dünyada 40 oyun firması varken bunlardan 3’ü Türk firmasıydı. Maalesef iyi yazılımcıların hepsi yurtdışına gidiyorlar. Bu yüzden Türkiye’de sektör geç gelişmiş gibi gözüküyor. Şu an ki üniversite öğrencileri 5-10 sene sonra ne yapacaklarsa 20-25 sene sonra ki küçük kardeşlerine onları yaşatacaklar. Onlar sizin yaptığınız şeyleri kullanacaklar. Üstünüzde çok büyük bir sorumluluk var ve bu sorumluluğu iyi taşıyın.” dedi.

Öğrencilerin ilgi gösterdiği etkinliğin sonunda Üsküdar Üniversitesi Bilişim Kulübü, Noyan CULUM katılımından dolayı plaket takdim etti.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Link: https://uskudar.edu.tr/tr/icerik/2548/oyun-sektorunun-buyuk-payi-mobilde

Tarih:Yazdığım Haberler